كاهش رويش لاله هاى واژگون در دامنه هاى كوهستانى

 

 

 

 

 

 

 

 

فروردين و ارديبهشت كه طبيعت ايران بهشت گونه مى شود، طبيعت گردان و عاشقان جلوه هاى كم نظير اقليم ايران سفر به گوشه و كنار كشور را آغاز مى كنند.
دشت هاى زيباى لاله هاى واژگون كه در دامنه هاى كوهستانى چهارمحال و بختيارى، كهگيلويه و بويراحمد و اصفهان مى رويد، تابلوهايى را خلق مى كنند كه از شاهكارهاى آفرينش است. اگر اين روزها مسافر يكى ازاين ۳ استان هستيد، فرصت را از دست ندهيد و از طراوت اين مناطق توشه بگيريد. البته شما جزو آن دسته افرادى نيستيد كه با كندن گل ها موجب كاهش رويشگاه هاى اين گل ها مى شويد.
دشت بنواشلى در ۱۱۲ كيلومترى شهركرد مركز استان چهارمحال و بختيارى و ۱۶ كيلومترى كوهرنگ يكى از رويشگاه هاى لاله هاى واژگون است. اين دشت كه حدود ۳۴۰۰ تا ۳۸۰۰ هكتار وسعت دارد با چشمه سارهاى زيبايش همه ساله هزاران گردشگر را در اين ماه ها پذيراست. گردشگرانى كه متأسفانه بعضى از آنها با كندن گل ها و برداشت پياز آن موجب تخريب دشت و كاهش ساخت رويشگاه ها مى شوند.
مهندس منوچهر سردارى مدير كل منابع طبيعى استان با نادر دانستن چنين مجموعه اى در سطح كشور خواستار همكارى ملى براى حفظ و گسترش آن شد. او گفت كه لاله هاى سرنگون كه گل هاى آن به زنگوله هاى واژگون مى ماند، از نقاط بسيار ديدنى استان محسوب مى شود.
در كهكيلويه و بويراحمد نيز رويش لاله هاى واژگون در ارتفاعات مشرف به شهر ياسوج و دامنه هاى سپيدپوش دنا همانند نگينى درخشان هزاران عاشق طبيعت را به خود فرا مى خواند. در فصل بهار هركس به ياسوج مسافرت كند، منظره بسيار زيبايى را در اطراف اين شهر مشاهده مى كند كه در ديگر مناطق كشور به ندرت مى توان يافت.
به گفته مهندس سعادت مظفرى كارشناس منابع طبيعى اين گل در ارتفاع بالاى ۲ هزار متر مى رويد و هنگام رويش، زيبايى خاصى را پديد مى آورد. وى گفت كه زنبورهاى عسل بر روى گل هاى اين گياه گرده افشانى مى كنند و گرده آن در تهيه عسل بسيار مؤثر است.
مناطق ييلاقى سررود، دهنو، سرگچينه، دامنه هاى دنا، جليل بابكان، مارگون، سرچنار، چشمه ميشى، كوه گل و ميمنه از ديگر رويشگاه هاى لاله هاى واژگون كه برخى نيز به آن «اشك مريم» مى گويند، است.
دكتر عزيزالله جعفرى كارشناس گياه شناسى استان نيز با اشاره به كم توجهى برخى گردشگران و بومى ها به حفظ اين گياهان زيبا گفت: لاله هاى واژگون در مجالس عروسى و شادى ها زينت بخش مجالس است. عده اى نيز براى مصارف خوراكى و دارويى بى رحمانه به كندن اين گل ها مى پردازند كه بايد از آن جلوگيرى شود.
استان تاريخى اصفهان نيز ديگر رويشگاه اين گياه است. هم اكنون لاله هاى واژگون در گلستان كوه خوانسار، دره بيد فريدن، مناطقى از كرچمبوى جنوبى، بوئين و مياندشت، پشت كوه فريدونشهر، بخش هايى از شهرستان سميرم و چنارود چادگان به گل نشسته اند. اما مهم ترين و معروف ترين منطقه رويش و پرورش اين گل در «گلستان كوه» خوانسار در محدوده اى به وسعت ۹۰۰ هكتار است كه بيشترين تراكم را در سطح استان داراست.
در اين حال عبدالرضا مهاجرى رئيس اداره مرتع سازمان منابع طبيعى اصفهان از انقراض لاله هاى واژگون و زردرنگ خبر داد و گفت: در صورت بى توجهى مردم، لاله هاى واژگون قرمزرنگ هم به طور جدى آسيب خواهند ديد و محدوده هاى رويش آن كاهش مى يابد.
حميدرضا ميرمحمدى نويسنده كتاب جغرافيايى خوانسار نيز در مورد اينكه چرا طى ساليان گذشته مساحت زير كشت اين گل روبه كاهش گذاشته گفت: دليل اين اتفاق متولى نداشتن حفاظت از آنها در خوانسار است. وى افزود: ۲ سال پيش با ايجاد انجمن حمايت از منابع طبيعى خوانسار اقدامات جدى را براى حفاظت از اين گل در گلستان كوه به عمل آورديم و مانع چيدن آن توسط برخى گردشگران شديم.
شاخه جوانان اين انجمن هر سال از ارديبهشت تا خرداد از صبح زود در گلستان كوه مستقر مى شوند تا مانع از چيده شدن گل هاى كم نظير شوند. به گفته وى اين اقدام كه با اختيار قانونى جريمه افراد و در موارد ضرورى ارجاع به مراكز قانونى همراه است، تأثير بسزايى در روندرو به سرعت كاهش محدوده رويش اين گل داشته است.
/ 0 نظر / 22 بازدید