پارک تکنولوژی در ناحیه باسک اسپانیا

این پارک در شهر "زامودیو" ،ناحیه "باسک" اسپانیا، واقع شده است. پارک تکنولوژی 1,497 کیلومتر مربع مساحت دارد. می توان گفت که بیش از صدها شرکت کار های تکنیکی پیشرفته این پارک را بر عهده دارند.

جامعه خودمختار ناحیه باسک که محل استقرار آنها در ساحل شمالی اسپانیا می باشد، صنعتی ترین و پیشرفته ترین منطقه در سراسر اسپانیا است. این منطقه که بیش از 2 میلیون نفر جمعیت دارد در مرکز جاده های ارتباطی شمالی-جنوبی (پاریس-مادرید) و شرقی-غربی (بارسلون-آتلانتیک) واقع شده است.10.jpg

ناحیه باسک شبکه های جاده ای بسیاری دارد که طول آنها به 4,243 کیلومتر می رسد که 331 کیلومتر از آن به راههای مخصوص عبور و مرور موتور سیکلت و راههای شوسه دو بانده اختصاص دارد. راه آهن موجود این ناحیه را به ایستگاه ها و توقف گاه های داخلی اسپانیا و به ایستگا های خارج از کشور در فرانسه متصل می سازد. شبکه ارتباطی باسک دارای سه فرودگاه و دو بندرگاه ویژه بارگیری می باشد.

     

اهداف و مدیریت

پارک تکنولوژی مخصوصا برای شرکت هایی با تکنولوژی سرآمد تاسیس شده تا این شرکت ها بتوانند با استفاده از این پارک زیرساخت های مرغوب و با کیفیت تولید کند و از خدماتی که برای این نوع فعالیت ها ارائه می شود حمایت کنند. نواحی مجاور طوری طراحی شده که از تمامی شرکت هایی که در پارک واقع شده اند حمایت مضاعفی در فعالیت هایی در حیطه پیشرفت در تعلیم، تحقیق و تکنولوژی به عمل می آورد.

اما پارک فقط در صدد آن نیست که از شرکت های مبتکر دعوت به عمل آورد. با در کنار هم قرار گرفتن دانشگاه ها و مراکز پزوهش و توسعه و وجود ماکز تلفیقی صنعتی می توان تکنولوژی برتر را انتقال داد و در اختیار دیگر شرکت ها هم قرار داد. این پارک در واقع یک پل ارتباطی میان مراکز آموزشی، مراکز تحقیقاتی و شرکت هاست که با کمک آن می توان میزان بهره یک ناحیه از تکنولوژی روز را بالا برد وبه حداکثر ممکن رساند.

مدیریت این پارک بر عهده سازمان مرکزی "پارک تکتیکو" است که آژانس توسعه منطقه ای باسک از آن حمایت می کند و همه این ها هم تحت کنترل و نظارت وزارت صنایع باسک به فعالیت های خود ادامه می دهند.11.jpg

در سالهای اخیر ناحیه باسک به منظور حمایت از محققان و شرکت هایی که فعالیت های توسعه گرایانه دارند، در بسیاری از علوم به خلق و گسترش ساختار تکنولوژی دست یافته است. این ساختار ها بر سه پایه اصلی استوار است: تحقیقات بنیادی دانشگاهی، فعالیت های تحقیقاتی مراکز تکنیکی که تحت نظارت عمومی مردم اداره می شود و فعالیت های مقطعی گروهی.

با توجه به 900 تکنولوژی برتر که مورد تایید امور تحقیقاتی و توسعه واقع شده اند، در راس شبکه تکنیکی ناحیه باسک هفت مرکز اصلی قرار دارد. این هفت مرکز از صنایع و اقتصاد منطقه مانند: اطلاعات و ارتباطات تکنولوژی، محیط زیست، الکترونیک و مهندسی پیشرفته، بیوتکنولوژی، هوانوردی و مرغوبیت تولیدات حمایت می کنند. 12.jpg

چهار مرکز از این مراکز تکنیکی _ که شامل مرکز تکنولوژی هوانوردی،مرکز"لابین"، مرکز "روباتیکر" و مرکز "گیکر" می باشد_ محل استقرار دائمی شان در پارک تکنولوژی است. "لابین" فعالیت هایش در خصوص ابر رایانه، کتابخانه های علوم ارتباطات و یک مرکز سنجش مرغوبیت تولیدات می باشد. مراکز "روباتیکر" و "گیکر" که به ترتیب در زمینه علوم روبات شناسی و تجهیزات نوین فعالیت دارند، دفتر مرکزی خودرا به این پارک انتقال داده اند. همچنین در این پارک همکاری و مشارکت واحد های مراکز پژوهش و توسعه باسک و موسسات نرم افزاری اروپایی تاسیس شده است.

 

شرایط ورودی پارک

پارک تکنولوژی ناحیه باسک پیشنهاداتی را در خصوص زیرساخت شرکت های ارائه دهنده ابتکارات و دارای تکنولوژی پیشرفته ارائه داده است. با توجه به تقاضا شرایطی را برای ورود به این پارک در نظر گرفته شده مورد سنجش قرار می گیرد:

*  فعالیت های تحقیقاتی و با اهداف توسعه بر عهده شرکت ها می باشد.

*  ظرفیت ارتباط با دانشگاه ها و مراکز فن آوری

*  میزان یکپارچگی که فعالیت ها در این پارک تکنولوژِی کسب می کنند.

*  توانایی در پیشرفت، کاربرد و اشاعه تکنولوژی نوین

*  اهدای پتانسیل های به تکنولوژی که فرآیند های تولید و سرویس های پیشرفته را انتقال می دهد.13.jpg

*  سطح تکنیکی تولیدات

*  ظرفیت جذب دیگر شرکت های تکنولوژی برتر

*  رشد پتانسیل

*  پتانسیل علمی و تکنیکی

*  صلاحیت پرسنل

*  ثبات تکنیکی و اقتصادی

*  میزان تغییر چهره پارک به عنوان هسته تکنولوژی نوین

در مجموع باید گفت این پارک در طبیعتی بسیار زیبا واقع شده است، بیش از 190 هکتار مساحت دارد و در محدوده شهری "زامودیو" و "دریو"_دو روستای کوچک در نزدیکی بیلبائو_ واقع شده است. در سال 1985 موسسات عمومی شهر باسک اقدام به ساخت این پارک با هدف اشاعه و ارتقای تکنولوژی برتر و با حضور صنایع پیشرفته متعدد تاسیس شد. ادغام و در کنار هم قرار گرفتن شرکت های نوین و خانه های سنتی حومه شهر باسک و وجود بیش از 100 گونه درخت یکی از بدیع ترین و جذاب ترین جلوه های شهری را در این مکان پدید آورده است.

تا کنون 10 ساختمان از ساختمان های این پارک بنا به درخواست شرکت ها به محوطه این شرکت ها اختصاص یافته است. این ساختمان ها مجهز به آخرین سیستم های پیشرفته و متناسب با تکنولوژی برتر می باشد.

تمامی این ساختمان ها مجهز به آب، برق، گاز، تلفن، سیستم اطفا حریق، نور افشانی و شبکه زه کشی و فاضلاب می باشد.

 

/ 0 نظر / 52 بازدید