هندوانه‌اي برخاسته از دل كوير

 
فصل كشت هندوانه در منطقه چاله و چارتاقي كوير آران و بيدگل از ارديبهشت ماه آغاز مي‌شود. پشت چهره خشك و بي‌آب اين قسمت از كوير، خاكي حاصل‌خيز نهفته است كه يكي از بهترين مناطق براي كشت هندوانه است.

در اين قسمت از كوير در حدود 10×8 كيلومتر چاله‌هايي در ابعاد حدودي 10×20 متر ديده مي‌شود كه به ارتفاع يك متر كنده شده‌اند. تقريبا 400 چاله در اين منطقه وجود دارد كه ارمغان كوير به ساكنان منطقه است. اين‌ها در حقيقت مزارع حاصل‌خيزي هستند كه يكي از مهم‌ترين منابع درآمد بوميان منطقه است.

با ديدن خاك شوره زده اين چاله‌ها باور اين‌كه هر كدام از آنها به گفته راهنماي منطقه هفته‌اي يك كاميون هندوانه مي‌دهد غير ممكن به نظر مي‌رسد. اما وقتي خاك اين چاله‌ها را كمي ‌با پا جا به جا مي‌كني خاك‌هاي مرطوب زيرين كه گويي تازه باران خورده است ديده مي‌شود. اين يكي از باور نكردني‌هاي كوير است.

اطراف اين چاله‌ها كم و بيش گز و انواع گونه‌ها به چشم مي‌خورد اما داخل چاله‌ها چيزي نروييده است. هر سال از اوايل ارديبهشت كشت را در اين مزارع آغاز مي‌كنند و تا زماني كه سرما اجازه دهد به كشت ادامه مي‌دهند.

بيشتر هندوانه مي‌كارند چون نياز به مراقبت زياد ندارد و زمين تا هنگامي ‌كه در اصطلاح آب يخ نزند، يعني سرما بوته‌ها را از بين نبرد، حاصلخيز است.

علاوه بر هندوانه، خربزه، كدو و گل آفتابگردان هم كشت مي‌شود. كشت همه محصولات به صورت ديم است. اطراف چاله‌ها را آفتابگردان مي‌كارند تا باد داخلي را از بين نبرد.

«نصرت الله زاهدي»، راهنماي منطقه در توضيح اين روش كشت مي‌گويد: «سفره‌هاي آب اين قسمت از زمين بالاست به طوري كه با حدود نيم متر كندن آن مي‌توان به آب شيرين دست يافت. آبي كه در اين قسمت زيرزمين جمع مي‌شود حاصل باران‌هايي است كه در كوه‌هاي كركس مي‌آيد: اما در عمق بيش از دو متر آب شور است.»

آماده كردن اين چاله‌ها براي كشت به اين طريق است كه خاك را تا نيم متر مي‌كنند تا به سطح آب نزديك شود و سپس خاك رويي را با كود گوسفند، گاو و كفتر قاطي مي‌كنند و بوته هندوانه مي‌كارند. هر بوته هندوانه بعد از دو ماه شروع به دادن محصول مي‌كند و هر هفته محصول مي‌دهد. وزن هندوانه‌ها گاهي به 20 كيلو هم مي‌رسد. تخم هندوانه‌هاي بومي ‌منطقه شبيه تخمه ژاپني و هندوانه‌ها قرمز رنگ است و آن طور كه گفته مي‌شود اين نوع هندوانه براي رفع تشنگي از هندوانه محبوبي بهتر است. اما امكان كشت هندوانه‌هاي جيرفتي و محبوبي هم هست.
 

/ 0 نظر / 18 بازدید