اينم يکی ديگه از سرمايه های ملی در خطر انقراض

39914_004287[1][1]%20copy.jpg          گوزن زرد ایرانی یکی از نادرترین و کمیاب‌ترین گونه‌های حیات وحش در منطقه حفاظت شده دز و کرخه در معرض خطر نابودی قرار دارد.

گوزن زرد ایرانی یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که این گونه را می‌توان تنها در حاشیه دز استان خوزستان یافت.
بنا به گفته انیسه کاظمی نژاد، کارشناس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول، دو نوار باریک حاشیه دز و کرخه باقی‌مانده جنگل‌های 400 هزار ساله بین النهرین هستند. جنگل‌های نمونه حمیدیه در اطراف دزفول از جمله این جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای دادند.
کاظمی نژاد افزود: این منطقه از قدیم الایام زیستگاه گوزن زرد بوده که زیر نظر اداره محیط زیست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هایی از گوزن‌های زرد وجود دارند که به دلیل تکثیر در دهه 40 به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپایی اختلاط پیدا کردند و هم اکنون این گونه‌ها با اختلاطی جزیی در زیرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ایرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.
وی توضیح داد: این نوع گوزن طبق IUCN اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخریب زیستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبیل عوامل انسانی و طبیعی این گونه را تهدید می‌کند.
گوزن‌های زرد ایرانی پستانداران بسیار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حیوان احساس ناامنی کند جفت گیری صورت نمی‌گیرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌یابد.
کارشناس محیط زیست دزفول تخریب زیستگاه گوزن‌ها را به وسیله عشایر و دامداران از جمله این موارد اعلام کرد زیرا علاوه بر ایجاد ناامنی دامداران درختچه سریم که منبع غذایی اصلی گوزن‌ها است را نابود می‌کنند.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زیاد عشایر و بی توجهی آنها به اهمیت مساله باعث شده تا این گونه در معرض نابودی بیشتری قرار دارد.
کاظمی نژاد خاطر نشان کرد: اطلاع‌رسانی، فرهنگ سازی و آموزش، قوی‌ترین نیروها برای نگهداری از مواهب طبیعی هستند. با این راهکارها به مردم می‌آموزیم به میراث‌های طبیعی نگاهی مصرفی نداشته باشند و در حفظ آنها بکوشند.

/ 0 نظر / 29 بازدید